

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 14 V |
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| Material | Plastic |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 9 Ω |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 550 mW |
| Power Dissipation | 550 mW |
| Breakdown Voltage | 15 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 15 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 25 mA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 100 mA |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 5 months ago) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
